Geoblog.pl    lennonkowo    Podróże    Zielenią po oczach czyli Gruzja i Armenia 2017    Kazbegi
2017

Kazbegi

Gruzja
Gruzja, Ananuri

Włócząc się wieczorem po Tbilisi poznaliśmy pana Atosa, który zaproponował nam wyjazd do Kazbegi, z Panem nie trzeba było się targować, ponieważ sam się stargował do 50 Lari za naszą trójkę. Nasz kierowca okazał się serdecznym człowiekiem. Jego styl jazdy, choć mocno brawurowy, był bardzo pewny. Z chęcią zatrzymywał się na trasie przy ciekawych miejscach, a w jego aucie grała klimatyczna muzyka, dzięki czemu mogliśmy przeżyć tę wyprawę dużo mocniej. Zabraliśmy też parę mlodych Białorusinów, laska miała prawie że majtki a nie spodenki,więc każdy patrzył się na tyłek ( co prawda mega zgrabny) młodej dwudziestolatki. Droga zachwycała majestatycznymi krajobrazami już od samego początku, prowadząc przejezdnych w niezapomnianą podróż wgłąb gór Wielkiego Kaukazu. Podróżując tak Gruzińską Drogą Wojenną ( Gruzińska Droga Wojenna to szlak prowadzący z Tbilisi do Władykaukazu znajdującego się w Północnej Osetii) Zrobiliśmy trzy przystanki. Nasz pierwszy przystanek miał miejsce 50 km od Tbilisi, przy akwenie wodnym Zhinvali, gdzie znajdowała się hydroelektrownia, a woda miała piękny turkusowy kolor. Latem turyści chętnie przychodzą na plaże i zażywają kąpieli w zbiorniku Żinwali.

Nieco dłuższą przerwę zrobiliśmy kilkanaście kilometrów dalej, przy fortecy Ananuri. Oddalona o 16 kilometrów, pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku, niegdyś rezydencja książąt Argawi w obrębie swych murów skrywa niezwykle ciekawą cerkiew zaśnięcia NMP z XVII wieku, w której znajdują się między innymi dobrze zachowane freski, ukazujące sceny Sądu Ostatecznego.

Wraz z upływem kilometrów trasa znajdowała się na coraz większej wysokości, dzięki czemu śnieg utrzymywał się tutaj zdecydowanie dłużej niż na niższych poziomach. Co za tym idzie, przy trasie znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych gruzińskich kurortów narciarskich, Gudauri, znajdujący się na niemalże 2200 m n.p.m. Ośrodek ma do zaoferowania trasy o różnym stopniu trudności, liczące prawie 20 km.
Kilka kilometrów dalej znajduje się najwyżej położony punkt drogi (2379 m n.p.m), Przełęcz Krzyżowa, a nieco niżej znajduje się olbrzymi monument wybudowany w 1983 roku, zwany Pomnikiem Przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej. W środku budowli znajduje się mural przedstawiający sceny z historii Gruzji i Rosji. Pomnik został wybudowany pośrodku gór, a majestatyczne widoki na kaukaskie góry zachwycą każdego.

oboski
oboski - 2017-09-05 18:00
A gdzie zdjęcie Białorusinki??

mirka66 - 2017-09-08 16:48
Ale pieknie tam ?
Gruzje i lezace obok niej dwa inne panstwa mam w planach.
Moge prosic o kilka ogolnych wskazowek ?

Zasoby: 361 wpisów361 49 komentarzy49 2435 zdjęć2435 1 plik multimedialny1

05.10.2019 - 06.10.2019